Vrátil som sa po dlhšom čase domov zo štúdia v Prahe a ako vždy na mňa padlo bremeno postarať sa o náš rodinný počítač. Vždy, keď sa po dlhšom čase takto vrátim, tak urobím nejaké kváziadministrátorské úkony, ktoré sú nutné po pár mesiacoch naozaj besného používania Windows XP (riande odinštalujem zmazané alebo nepoužívané programy, prečistím registre, zkontrolujem antivír a pod). Tentokrát som našiel systém naozaj v zlom stave: našiel som asi 4 programy s vypršanou skúšobnou dobou a nejaké hry z cédéčka ktoré bráško dostal k balíčku lentiliek či čo, antivírus mal neplatnú licenciu, takže systém zavírený jak hovado, nainštalované ovládače na už neexistujúci modem, na ploche a v osobných priečinkoch bordel jak sviňa… …
Stav bol taký, že bolo nutné systém preinštalovať.
Túto príležitosť som využil na malý experiment: chcel som zisťiť, či je možné pre bežné účely používať Linux aj v takmer úplne počítačovo negramotnej domácnosti. S myšlienkou skúsiť u rodičov Linux som sa pohrával už dlhšie. Rodičov som presvedčil rýchlo – stačilo povedať, že už nebudeme mať vírusy – pre nich zázračne účinný argument – a že všetko bude fungovať tak, ako predtým. Výsledok dnes vyzerá takto (Kubuntu 9.04 s prostredím KDE 4.3) a sú s ním spokojní všetci členovia rodiny:
Tu sú problémy, s ktorými som sa pri zmene systému stretol ako aj spôsob, akými sa mi podarilo ich vyriešiť.
1. Voľba distribúcie a užívateľského prostredia
Rozhodol som sa pre Kubuntu 9.04. Ubuntu je jediná distribúcia, s ktorou mám za reč stojace skúsenosti. Pre KDE som sa rozhodol zčasti preto, že svojim vzhľadom pripomína viac Windows – spodná lišta s klasickým štart menu. Jasne, že aj Gnome sa dá takto upraviť, ale sám používam Gnome a chcel som skúsiť toľko ospevovaný a zatracovaný KDE4 v plnej kráse a nielen na virtuálnej mašine.
2. Inštalácia a vizuálne efekty
Inštalácia prebehla bez problémov, všetko chodilo ako malo… až na grafiku. Ani za sviňu som nevedel rozbehať vizuálne efekty v Kwine – nešla OpenGL akcelerácia, písalo mi chybovú hlášku o zlej konfigurácii Xorg – XRender fungoval, ale je strašne pomalý. Po niekoľkých hodinách skúšania som zistil, že problém bol jednoduchý – ovládač od NVidie bol síce nainštalovaný, ale nie používaný. K tomuto som došiel spustením v termináli:
nvidia-settings
Pri spúšťaní ma program upozornil na to, že ovládače sa nepoužívajú a vyzval ma k spustení nejakého príkazu v termináli, ktorý nastavenie ovládačov zapíše do xorg.conf, teraz si už nespomínam. Reštart a efekty idú ako po masle.
3. Pripojenie na internet – T-Com DSL
Ja blbec som si pred inštaláciou neuvedomil, že modem a DSL pripojenie môže byť v Linuxe problém, a tak som sa ocitol s počítačom bez internetu. Jaj. Používame DSL Basic od T-Comu, modem značky Glitel GT-318RI. Riešenia som našiel v mobile cez Operu Mini na tejto stránke a funguje bezchybne. Okamžité pripojenie k internetu som dosiahol pomocou tohto príkazu:
pppoeconf
Automatické pripájanie po spustení počítača pomocou správcu pripojení WICD je v uvedenom návode.
4. Office 2007 vo Wine
Advokáti otvoreného softvéru ma budú kameňovať, pretože som bol nútený dopustiť sa ťažkého priestupku voči FOSS: inštalácie MS Office. Bez MS Wordu a Powerpointu by som so svojím "novým Windowsom" u rodiny nepochodil. Sám síce na väčšinu vecí používam OpenOffice a viem, že he možné ho použiť ako alternatívu pre všetko, na čo MS Office moja rodina využíva, ale chcieť po mojich rodičoch aby sa na staré kolená preučovali by bolo neľudské. Rovnako som si nemohol dovoliť nekompatibilitu s počítačmi, ktoré používajú v škole a v práci.
Inštalácia MS Office 2007 v Linuxe je prekvapivo jednoduchá, stačí k tomu Wine a pár škaredých akože-hackov. Postupoval som podľa tohto návodu, a všetko funguje, ako má. Ako štandardný editor dokumentov som nechal prednadstavený OpenOffice v nádeji, že si aspoň niekto z rodiny naň zvykne. Jeden problémik sa predsa len vyskytol: pri otváraní niektorých súborov mi MS Office vyhadzoval chybovú hlášku "Súbor nenájdený". Zistil som, že problém nastáva v prípade dokumentov s medzerou v názve, premenovanie dokumentov problém vyrieši
5. ICQ
ICQ je v súrodencam hojne využívaný, preto nájsť vhodnú alternatívu bolo ďalšou z kľúčových vecí. Kopete je vynikajúci program, neviem ho ale nastaviť tak, aby pri spustení vyžadoval meno a heslo prihlasovaného a neprihlasoval automaticky (asi sa to dá, ale príliš som sa ani nesnažil, ak by niekto mal skúsenosť, nech sa podelí).
Rozhodol som sa teda byť "trendy" a uchýliť sa k webaplikácii – meebo.com. A funguje dostatočne dobre.
6. Windows
Ďalší hriech proti Linuxu: pre istotu som inštaloval aj Virtualbox a do neho WindowsXP. Aby mohli hrať lentilkové hry aj v prípade, že Wine nebude stačiť. Do menu som potom pridal položku s ikonkou Windows a s týmto príkazom:
VBoxManage startvm WindowsXP
WindowsXP je názov mojej virtuálnej mašiny. Vysvetlil som, že keď bude nejaký problém, stačí kliknúť na ikonku Windows a ukáže sa staré známe prostredie. Sám dúfam, že k tejto možnosti sa neuchýlia nikdy.
6. Iné nastavenia
Samozrejme som ešte nainštaloval všetky potrebné kodeky, VLC prehrávač (kvôli titulkom v DivX filmoch a tiež hudbe – Amarok sa mi zdal na súrodencov príliš sofistikovaný). Ďalej som nainštaloval slovenčinu z svn pomocou tohto skriptu a ako sekundárny jazyk som nastavil češtinu, takže užívateľské prostredie môžem kľudne nazvať federálnym 😀 . Doinštaloval som ďalšie programy, na ktoré boli zvyknutí z Windowsu (Operu, Skype, Flash). Ďalej som pripravil rodičom a súrodencom vlastný priečinok, aby sa naučili si materiály organizovať, a nie používať plochu ako univerzálne úložisko (vzhľadom k neštandardnému princípu Plasmy som si dovolil dokonca špinavý trik a nahovoril som im, že plocha už vlastne neexistuje, hehe).
Výsledok:
Keď som takúto plochu predvádzal sestre, vysvetľoval som jej, ako čo funguje a ukázal som všetky efekty, jej prvá reakcia bola:
Vááááu, a to prečo toto nepoužívajú všetci?
Naozaj, rozhranie KDE 4.3 vyzerá oproti starmúcemu XP lepšie.
Záver
Môj experiment s Linuxom na domácom počítači v rodine, kde ani jeden člen nie je technicky zdatný, zatiaľ dopadol dobre. Väčšina súrodencov počítač používa na máločo iné, ako prehliadanie internetu a počúvaniu hudby, a s tým si poradili bez toho, aby som im čokoľvek vysvetľoval. Otcovi som ukázal, že Word tam je ten istý, ako vždy, vysvetlil som mu, kam má ukladať svoje dokumenty a tým jeho zaškolenie zkončilo. Sofistikovanejšie veci (zapojenie a odpojenie USB kľúča, prezeranie a úprava obrázkov, otváranie dokumentov s medzerou v názve v MS Office) som vysvetlil sestre a je nadšená. Misia je teda zatiaľ úspešná, sám som zvedavý, ako to dopadne z dlhodobého hľadiska.
Sám som z tohto pokusu nadobudol presvedčenie, že Linux JE vhodný aj pre obyčajného používateľa. Problémy sa môžu vyskytnúť s inštaláciou a nastavovaním, ale s tým si hlavu neláme ani bežný užívateľ Windowsu.
UPDATE (10.12.2009)
Musím nakoniec korigovať svoje závery: problémy, ktoré sú pre mierne pokročilého užívateľa v podstate banálne, sa ukázali ako neprekonateľné, a rodina zase beží na Windows XP. Nejedná sa ale o inherentné chyby Linuxu, ale dôsledky nekompatibility s Windowsom, ktorí členovia rodiny všade inde používajú (viď diskusiu pre detaily).
:up:
😀 😀 😀 😀 …a sú s ním spokojní všetci členovia rodiny??? tak ty musis zit v paralelnom vesmire asi… kazdy clen rodiny ktory s tym pocitacom prisiel do kontaktu nan len nadava. par prikladov za vsetky: jurajova praca do skoly – word sice bezi v poriadku a text slohu si napisal bez problemu ale potom prisla neprekonatelna prekazka a to VLOZENIE OBRAZKU!!! dokilkat sa k obrazkovemu suboru ulozenemu niekde na linuxovej ploche v programe beziacom v emulovanom prostredi by dalo zabrat aj mne a jednoduchy drag&drop takisto nemal sancu na uspech. ktovie preco… tak do pc juraj kopol a so slovami ze sa na to vysere si to dorobil bez problemu niekde u windowsackeho spoluziaka…nahravanie suborov na usb – pokial usb das korektne odpojit vsetko ok… pokial nedas, subor sa na kluci nevyskytuje ani naaahodou (ja osobne som sa vdaka tomuto problemiku po vaso schodisti presial 10x)co stale nieje take zle lebo sa na to da zvyknut a naucit sa ze bez bezpecneho odstranenia tam moja domaca uloha nahrana nebude a pani ucitelka mi to isto nebude verit a da mi za domacu ulohu 5ku lebo vzivote o linuxe nepocula… najzaujimavejsi problem ale nastane ked bol pocas zapisu nekorektne vytiahnuty kluc z win pc a v tom pripade ho linux odmieta mountnut kym ho na winackom nedas korektne unmountnut (alebo nemapises 300 riadkovy prikaz na nasilne mountnutie v systeme co na moje prekvapkanie tvoja “takmer úplne počítačovo negramotnej domácnosti” paradoxne este staaale neovlada!!! no veril by si tomu??? =D )a takto by som mohol pokracovat nefunkcnym pokecom (co som neriesil lebo som nevedel ci si to nezblokoval zamerne ty), tlaciarnou (ktora beznemu windowsackemu uzivatelovi nielenze vzniknuty problem jasne popise ale este aj nakresli…) este dlho len sa mi uz nechce…
spomenul si iba 2 problemy, ktore nejak suvisia s Linuxom (a aj to len “periferne”), pokec nefungoval kvoli nejakemu zablokovanemu cookies v prehliadaci, to s tym nema nic spolicne. to, ze drag and drop v emulovanom worde nefunguje, sa da cakat, samozrejme ze sa program z wine nebude so systemom integrovat. ukazal som asi styrom clenom rodiny, ako sa da z wordu doklikat na subory v priecinku (v otvaracom dialogu je velka ikonka “Domov” alebo “Plocha”, uz si nepamatam), tiez som sa snazil ukazat kde je umiestneny domovsky adresar, ocividne si to nezapamatal nikdo a necvakne nikomu ze priecinok “Home” by mohlo byt ono… ale to je to iste ako ked sa niekto vo total commanderi chce dopatrat po dokumentoch vo windowse, vobec to nie je trivialne a chce to nejake “pokrocile” znalosti z windowsu. Dalsia vec je, ze je tam OpenOffice a v nom drag’n’drop funguje a nevrav mi, ze pre jeho DU OOo nestaci. Takze tieto dve veci urcite seru, ale nie je to nieco neriesitelne.Preco sa neda mountnut z windowsu vytrhnute USB? Pretoze NTFS suborovy system sa po nespravnom odpojeni zariadenia zamkne a je potom pristupny len vo Windowse. Opozdeny zapis v linuxe predlzuje zivotnost usb diskov, pretoze kopiruje veci na usb naraz jednou operaciou, zatialco vo windowse to robi okamzite. no a tlaciaren… hej, videl som, ze ked nema papier (alebo je krivo vlozeny), iba zastavi a clovek musi dumat, kde je problem. otazka je, ci by to fungovalo vo windowse s generickymi ovladacmi, prilis som sa s tym nesparal, iba som ju strcil, vytlacil cosi na skusku – islo – neriesil som.
Анонімний writes:It’s good that we are able to get the personal loans and that opens up completely new chances.